What's new

Welcome to aeech | Welcome My Forum

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

A tündérmesékben a menyasszonyok szenvednek az „én” után

Hoca

Administrator
Staff member
Joined
Mar 17, 2024
Messages
601
Reaction score
0
Points
16
A Disney és az Allure Bridal egyesítette erőit, hogy Disney-témájú esküvői ruhákat hozzon létre, hogy „[turn] a mese álmait valósággá váltja a menyasszonyoknak.” A ruhák, mondja Allure Nászutasok, „ragadja meg a Disney Princess karaktereinek stílusát és szellemiségét.”

De tarts ki… pontosan miért akarna egy menyasszony hercegnő lenni egy mesebeli esküvőben és házasságban?

Kiderült, hogy bár a mesebeli esküvők csodálatosak, a mesebeli házasságok nem azok. Cégem 169 Grimm tündérmesét elemzett, amelyek ma minden jelentősebb mese előfutárai. Ez a kollekció a legkedveltebbeket tartalmazza, mint például a Hamupipőke és a Hófehérke. Statisztikai módszerekkel azonosítottuk a mintákat, és meghatároztuk, mit mondanak valójában a mesék; amit megtudtunk, az arra utal, hogy a mesebeli házasságok kudarcra vannak ítélve.

Négy rejtett üzenet, amelyet feltártunk, segít megmagyarázni, miért.

A férfiaknak rendelkezniük kell önrendelkezéssel és hatalommal, a nőknek pedig kedveseknek és gyengéknek


Sok tündérmesében egy gyönyörű kedves nőt bántalmaznak, gyakran egy boszorkány vagy mostohaanyja, majd megmenti egy herceg vagy király, aki elviszi a királyságába, ahol röviddel ezután összeházasodnak. Sok ilyen történetben benne van az, hogy a partnerek nem egyenlőek a hatalomban, a megbízatásban vagy a státuszban. Például Hamupipőke jó megjelenést és kedves szívet hoz a kapcsolatba, míg a herceg gazdagságot, hatalmat és magas státuszú pozíciót hoz. Így a mesék azt mondják a férfiaknak és a nőknek, hogy ne keressenek egyenrangúakat.

A férfiakat a tetteikért, a nőket a kinézetükért értékelik


A házasság nem mentes a hibáitól. Amikor a férfi szereplők királyi házastárshoz mennek férjhez, az az esetek 100%-ában tetteik eredménye – bátorságuk, hadseregek legyőzése és óriások megölése. A női szereplők azonban legtöbbször királyi nőhöz mennek férjhez, mert gyönyörűek. Így a tündérmesék azt mondják a nőknek, hogy a megjelenésükre összpontosítsanak, a férfiaknak pedig arra, hogy okosak és bátrak legyenek.

előmozdítja a karrierjét


Csak a gonosz nők irányíthatják az életüket


A tündérmeséknek az esküvő utáni hatalomról és kontrollról is nagyon sok mondanivaló van. A hercegnők az esetek 12%-ában voltak a legerősebb karakterek, őket követték a királynők, akik csak az esetek 3%-ában voltak a legerősebb karakterek. Tehát, ha a házasság révén hercegnővé vagy királynővé válik, elbűvölően néz ki, a meseországban az erő hiányával jár.

Érdekes módon a tündérmesék női szereplői, akiknek hatalmuk van, mostohaanyák és boszorkányok. Az olyan szereplők, mint Hamupipőke mostohaanyja, a Hansel and Gretel boszorkánya és sok más aljas női karakter, azok a nők, akik erősek. Ezek a történetek azt sugallják, hogy a hatalom a jó férfiak (hercegek és királyok) vagy a gonosz nők (boszorkányok és mostohaanyák) tartománya.

Az „I Do” után a királyok és a hercegek boldogok, de a királynők szomorúak


Nem meglepő, hogy a mesebeli házasságokban a férfi és női királyi érzelmek eltérőek. A királynők azok a szereplők, akik arról mesélnek, milyen a királyi házastárs: szörnyű bűnökkel vádolják őket más nők, akik vágynak a helyükre, vagy éppen a nő anyósa próbálja eltávolítani. Ezekben a történetekben a király határozza meg a lány sorsát, és sok királynőt száműznek vagy halálra ítélnek.

Tekintettel a szörnyű dolgokra, amelyek a királynőkkel történnek, nem meglepő, hogy a leggyakoribb érzelem, amit kifejeznek, a szomorúság (41%). Ezzel szemben a királyok és hercegek leggyakoribb kifejezései a boldogság. A király arckifejezéseinek körülbelül 41%-a, a hercegek 56%-a boldog.

Szóval, legyen egy mesebeli esküvő, és nyugodtan viseljen hercegnő ruhát. Csak legyen óvatos azzal kapcsolatban, hogy a tündérmesék és a benne rejlő implicit feltételezések az egyenlőségről, a házastárs kívánatos tulajdonságairól és a hatalomról nem vezetnek a boldog örökségig – még a meseországban sem.

Ennek a vendégbejegyzésnek a szerzője Anne E. Beall, PhD


1636538618_905_A-tuendermesekben-a-menyasszonyok-szenvednek-az-„en”-utan.jpg


Anne E. Beall, PhD a Beall Research, Inc. vezérigazgatója és alapítója, egy tanácsadó cég, amely adatok és kutatások segítségével fedezi fel a trendeket és hoz létre megoldásokat a Fortune 500-as cégek számára. A Cinderella Did Not Live Happily Ever After című könyv és 7 másik, mesékről, nemi dinamikáról, ember-állat kapcsolatokról és piackutatásról szóló könyv szerzője Anne korábban a Boston Consulting Group (BCG) munkatársa volt. A Yale Egyetemen szerzett MS, MPhil és PhD fokozatot. Anne Chicagóban él, aki szereti a macskákat, a történetmesélést és a sétákat.


 
Top Bottom